No products in the cart.

Blog sędziowski

Rewolucja w futbolu – 130. Zjazd IFAB – zapowiedź

W dniach 4-6 marca w walijskim Cardiff odbędzie się 130. Zjazd IFAB, czyli jedynego ciała mającego władzę zmieniać Przepisy Gry w piłkę nożną. Tegoroczny zjazd jest wyjątkowy pod kilkoma względami:

 • największa w historii kompleksowa rewizja Przepisów Gry
 • dyskusja nad wprowadzeniem powtórek wideo dla sędziów
 • zniesienie potrójnego karania
 • wprowadzenie kar czasowych
 • i wiele innych.

Rewolucja w futbolu ?

Znamy już oficjalna agendę tegorocznego zjazdu IFAB (International Football Association Borad) i wygląda ona imponująco. Zarząd w skład, którego wchodzi po jednym przedstawicielu angielskiej, walijskiej, szkockiej i irlandzkiej federacji piłkarskiej oraz 4 rotacyjnie zmieniających się delegatów FIFA postawił przed sobą w tym roku kilka kluczowych decyzji dla przyszłości futbolu.

Oczywiście kształt i treść planowanych zmian nie jest spisywany "na kolanie" w ciągu jednego zjazdowego weekendu. Dwa ciała wchodzące w skład IFAB - Techniczny Panel Doradczy (TAP) i Piłkarski Panel Doradczy (FAP) - pracowały długie miesiące nad stworzeniem reguł, które będą poddane dyskusji.

Więcej o strukturze IFAB możecie dowiedzieć się z specjalnie przygotowanego filmu.

Głównej dyskusji zostanie poddanych 6 zagadnień:

 • Rewizja Przepisów Gry w Piłkę Nożną
 • Kary czasowe
 • Czwarta zmiana w dogrywce
 • System monitorowania i analizy postępów zawodnika
 • Potrójne karanie
 • Wsparcie wideo dla sędziów

Rewizja Przepisów Gry

Zostanie zaprezentowane całkiem nowe wydanie Przepisów Gry. Zmienione zostanie praktycznie wszystko - układ, szata graficzna, terminologia. Nowe wydanie ma być bardziej spójne, czytelniejsze i zawierać o połowę mniej słów!
Przy okazji zostaną usunięte dotychczasowe zawiłości, nieprecyzyjne określenia oraz niespójności pomiędzy artykułami. Z tego wynika, że letnie wakacyjne wieczory 2016 roku trzeba sobie będzie zarezerwować na przyswajanie nowości 😉

Kontynuacja bieżących projektów

Część z tematów znajduje się jeszcze w fazie testów i eksperymentów. Zmiany w Przepisach zachodzą dużo wolniej niż w samym futbolu w związku z dokładną analizą i szukaniem odpowiednich sposobów wykorzystania w regułach gry.

Idea wprowadzenia kar czasowych w rozgrywkach amatorskich jest już z powodzeniem testowana od dwóch sezonów na Wyspach Brytyjskich. W tym roku planowane jest przystąpienie kolejnych rozgrywek do dalszych testów.

W przypadku ustanowienia czwartej "dodatkowej" zmiany w trakcie dogrywki opracowany będzie harmonogram określający kolejne kroki, które będą musiały zostać wykonane przed wprowadzeniem tej poprawki.

Potrójne karanie, z którym bardzo mocno chce walczyć szczególnie UEFA, również znajduje się na podobnym etapie i czeka na wypracowanie optymalnych rozwiązań oraz opracowanie "mapy drogowej" według, której zostanie ten Przepis zmieniony.

System EPTS (elektroniczny system do analizy występu zawodników i systemu monitorowania) już oficjalnie jest dopuszczony do stosowania przez Przepisy Gry na mocy decyzji z zeszłorocznego zjazdu. Nie oznacza to jednak, że IFAB o nim zapomniało. Będzie dalej rozwijany i wprowadzony zostanie specjalny program jakościowy.

Wsparcie wideo

Chyba najbardziej medialna zmiana, a zarazem najbardziej oczekiwana to możliwość wsparcia obrazem wideo dla zespołu sędziowskiego. Pierwsze eksperymenty już są prowadzone od prawie dwóch lat w Holandii w tamtejszej Eredivisie.

W kolejce już ustawiają się kolejne kraje chętne do testów - Brazylia, USA, Anglia. Czy IFAB wyrazi na nie zgodę i w jakiej formie, przekonamy się dopiero za 3 tygodnie.

Nie znamy jeszcze szczegółów technicznych tego rozwiązania, ale z pewnością będzie to ekscytujące obserwować jak historia piłki nożnej zmienia się na naszych oczach.

Dyskusja

W ramach oczekiwania na 130. Zjazd IFAB zachęcam Was do dyskusji na temat zasadności i kształtu zmian w Przepisach Gry. Może, któreś zmiany są niepotrzebne, a może coś jeszcze powinno ulec rewizji? Jak wyobrażacie sobie formułę wsparcia wideo dla sędziów? Może, któryś z członków IFAB śledzący naszą stronę skorzysta z Waszych sugestii 😉

2

Michał Górka


One comment

 1. Wprowadzenie zasady, że mecz trwa 90 minut i ani sekundy dłużej, a czas jest wstrzymywany na wypadek kontuzji czy przerw w grze, które tego wymagają. Pamiętam, że w zeszły roku zaproponował taką zmianę USSF, gdyż na takich zasadach wyglądają w USA mecze ligi uniwersyteckiej. Dodaje to fajnej dramaturgii, gdy masz kilka sekund do końca i jeżeli piłka nie przekroczy przed gwizdkiem całym obwodem linii bramkowej, to bramka się nie liczy 🙂

Leave a Reply