No products in the cart.

Blog sędziowski

Geneza zmian Przepisów Gry 2016/2017

Jakie były poprzednie wydania Przepisów Gry pewnie większość z Was (sędziów) doskonale pamięta - blisko 200 stronnicowy dokument, pełen rozbieżności, niejasności, Bardzo często dwa zapisy przeczyły sobie, a układający testy na egzaminy sędziowskie wręcz zacierali ręce korzystając z takich "okazji". Pisane bardzo często archaicznym językiem, dodatkowo obarczone "plastycznością" języka angielskiego sprawiały sporo problemów z odpowiedni przyswojeniem treści. Obrzydzało to naukę najbardziej zainteresowanym, czyli sędziom, a także zniechęcało do czytania przez piłkarzy i trenerów tej (wydawałoby się) "lektury obowiązkowej".

Zmiany przez dziesięciolecia

Futbol ewoluował przez lata, co siła rzeczy zmuszało również piłkarskich ustawodawców do dopasowywania reguł gry do rozwoju dyscypliny. Jak to wyglądało przez dziesięciolecia? Pamiętacie?

 • 1863 r. - pierwsze wydanie Przepisów Gry
 • 1869 r. - wprowadzenie pola bramkowego
 • 1872 r. - wprowadzenie rzutu rożnego
 • 1878 r. - wprowadzenie gwizdka sędziego
 • 1891 r. - wprowadzenie rzutu karnego
 • 1912 r. - zakazanie gry rękoma bramkarzowi poza własnym polem karnym
 • 1920 r. - zawodnik otrzymujący piłkę z wrzutu nie jest spalony
 • 1958 r. - wprowadzenie wymian zawodnikow
 • 1970 r. - wprowadzenie żółtej i czerwonej kartki
 • 1990 r. - zakaz zagrywania ręką przez bramkarza po "podaniu powrotnym"
 • 1998 r. - wprowadzenie czerwonych kartek za faule zagrażające zdrowiu
 • 2012 r. - wprowadzenie technologi Goal Line Technology (GLT)
 • 2012 r. - wprowadzenie Dodatkowcyh Sędziów Asystentów
 • 2016 r. - ?

Geneza zmian Przepisów Gry

"... celem rewizji jest uczynienie Przepisów Gry bardziej dostępnymi i bardziej zrozumiałymi dla każdego w futbolu oraz podniesienie poziomu konsekwencji w rozumieniu, interpretacji i stosowaniu."

129 AGM
129 AGM

To zdanie, pod którym duża część środowiska piłkarskiego mogłaby się podpisać padło podczas 129 Annual General Meeting (AGM).

Co uczyniono, żeby spełnić oczekiwania w tym aspekcie?

Prostsza struktura

Chyba coś co rzuca się pierwsze w oczy to odejście od dotychczasowego dwutomowości, czyli podziału na Przepisy Gry, Interpretacje FIFA . Obecnie Przepisy Gry i Interpretacje zostały scalone w jedno, a dodatkowo nadano numerację poszczególnym akapitom (co dodatkowo ułatwi nawigację). Dodano w zamian kilka nowych działów - Podsumowanie zmian PG, Słownik oraz Praktyczne wskazówki dla sędziów.

W Polsce "niebieskim stronom" (Przepisom Gry) towarzyszą "pomarańczowe strony", czyli Postanowienia PZPN i tak również będzie w nowym wydaniu 2016-17. Co ciekawe w wielu krajach rodzime federacje wydają osobną publikację z własnymi zaleceniami.

Zmianie uległa również szata graficzna - zmieniono piktogramy z sygnalizacjami sędziów, schematy zalecanego poruszania się po boisku oraz elementów składowych pola gry i jego wyposażenia. Każdy dział posiada duża liczbę porządkową na jego początku wraz z tytułem, a kończy się kolorową "przekładką", co dodatkowo upraszcza znalezienie interesującego nas fragmentu.

Zmiana nazw artykułów
Przepis 2015/16 Przepisy 2016/17 Uzasadnienie
Liczba zawodników (The number of players) Zawodnicy (The players) Treść artykułu odnosi się również do innych zagadnień jak procedura wymian zawodników, zawodnicy rezerwowi, itd.
Sędziowie asystenci (The Assistant Referee) Inni sędziowie (The Other Match Officials) Zapisy o obowiązkach sędziów asystentów, dodatkowych sędziów asystentów oraz sędziego technicznego zebrano w jednym miejscu.
Jak zdobywa się bramkę (The method of scoring) Wyłonienie zwycięzcy meczu (Determinig the Outcome of a Match) Artykuł poszerzono o zapisy dotyczące Procedury wyłonienia zwycięzcy meczu.
Język i składnia

W trosce o lepsze zrozumienie i ułatwienie w tłumaczeniu na języki narodowe wprowadzono uproszczenia w stosowanym dotychczas słownictwie i wyrażeniach, Dodatkowo usunięto wpisy wzajemnie się wykluczające i powtarzające.
Warto wspomnieć, że bazowa wersja - angielskojęzyczna - została skrócona z 22 tysięcy słów do około 11 tysięcy słów.

Dodatkowo w celu zmniejszenia liczby nieporozumień wprowadzono dodatkowy dział "Słownik", który definiuje nieostre pojęcia użyte w Przepisach Gry.

14

Michał Górka


Leave a Reply