No products in the cart.

Blog sędziowski

Obalamy mity – Zamiana bramkarza

Rozgrywki klasy B to faktycznie jedyne w swoim rodzaju nagromadzenie wszelkiej maści absurdów. Począwszy od pól gry rodem z pustynnej Arizony o kształcie zbliżonym bardziej do trapezu niż do prostokąta, po niespełnione talenty piłkarskie, trenerskie i sędziowskie. Okrasą tego wszyskiego jest specyficzna lump widownia. To też miejsce gdzie rodzą się wszelkiej maści mity dotyczące Przepisów Gry. Jeden z nich postanowili nam zaserwować koledzy z portalu Liga Będzie Ciekawsza.

W tekście zatytuowanym "B klasa - kraina absurdów" Paweł Borowiak opisuje (zresztą bardzo zgrabnie) typowy mecz "8 ligi mistrzów". Autor nie omieszkał w swojej relacji podzielić się kilkoma uwagami na temat pracy zespołu sędziowskiego. Nasza uwagę przyciągnęła jedna z wydawałoby się książkowych i modelowych sytuacji - jednak nie dla wszystkich 😉

Kwadrans przed końcem naszego meczu wspomnianego bramkarza gospodarzy zamienił… jego kolega z obrony, a dotychczasowy gracz stojący między słupkami zajął pozycję na boku defensywy. Zawodnicy oczywiście zamienili się koszulkami, a sędzia asystent na słowa „Panie sędziego, a co to się dzieje?” odparł „ja mam zanotowane, kto jest, kto”.

Artur Borowiak
Artur Borowiak Liga Będzie Ciekawsza
KLIP - Zamiana bramkarza
Autor wydaje się być mocno zdziwiony i poirytowany takim obrotem sprawy, niejako sugerując, że doszło do złamania Przepisów Gry. Dlatego śpieszymy wyjaśnić co następuje!

Każdy zawodnik drużyny może zamienić się funkcją z bramkarzem, jeśli:
• sędzia został poinformowany przed dokonaniem zamiany,

• zamiana została dokonana podczas przerwy w grze.

Przepisy Gry 2016-17
Przepisy Gry 2016-17 Artykuł 3.4, strona 35

Jak widać na załączonym klipie wszystkie warunki są spełnione aby taką wymianę przeprowadzić, więc zespół sędziowski dochował należytej staranności. Dodatkowo sędziowie pozwoli na zamianę koszulek pomiędzy zawodnikami przez co wykazali się zdrowym rozsądkiem do kierowania, którym szczególnie w niższych ligach rozgrywkowych zachęcają nas Przepisy Gry 2016-17 (str.163).

Zamiana bramkarza - sankcje karne

Gdyby jednak popuścić wodze fantazji i założyć, że doszło do naruszenia PGwPN, to jak powinna zachować się sędzia? 

Przepis można naruszyć dwojako ( nie zgłosić sędziemu i/lub dokonać zamiany w trakcie gry), ale w obu przypadkach rozstrzygnięcie jest takie samo. Jeśli:

  • piłka jest w grze to kontynuujemy (G-graj), aż do najbliższej przerwy w grze i wlepiamy obu delikwentom po żółtej kartce
  • piłka jest poza grą, rozdajemy kartki, a następnie wznawiamy stosownie do "planowanego" sposobu wznowienia (P,B,R,K,Rb,S,W)

Na potwierdzenie fragment Przepisów Gry:

Jeżeli zawodnik w czasie trwania gry zamienia się funkcją z bramkarzem bez zgody sędziego:
• sędzia zezwala na kontynuowanie gry,

• obu zawodnikom udziela napomnienia w najbliższej przerwie w grze

Przepisy Gry 2016-17
Przepisy Gry 2016-17 Artykuł 3.5, strona 36

Zespołowi sędziowskiemu gratulujemy dobrej decyzji, redakcji portalu Liga Będzie Ciekawsza dziękujemy za ciekawy materiał szkoleniowy!
3

Jan Kuna


Leave a Reply