No products in the cart.

Blog sędziowski

Analiza zdarzeń – 18.kolejka Lotto Ekstraklasy sezon 2016/17

Śląśk Wrocław - Pogoń Szczecin

Rozmyślne zagranie piłki ręką

Dwie sytuacje z jednego meczu, w których sędzia musiał odpowiedzieć na pytanie czy bezdyskusyjne kontakty piłki z rękoma obrońców miały rozmyślny charakter. W obu przypadkach obrońcy są świadomi, że piłka będzie kopnięta w ich kierunku. Są to więc dla nich piłki oczekiwane i dlatego każde trafienie w rękę powiększającą tzw. obrys ciała obrońcy powinno być uznane za przewinienie – rozmyślny kontakt ręki z piłką. Przypomnę, że ręka powiększa tzw. obrys ciała wtedy, jeżeli nie znajduje się przy ciele i piłka gdyby nie trafiła w rękę poleciałaby dalej. Tak więc uderzenie piłki oczekiwanej w rękę nie znajdującą się przy ciele nie jest przewinieniem, jeżeli zawodnik ustawiony jest bokiem do lotu piłki i piłka nie zatrzymując się na ręce zatrzymałaby się np. na jego tułowiu.

Znając już zasady odpowiadamy:

– w pierwszej sytuacji ręka obrońcy powiększa jego obrys ciała i karny dla Śląska jest decyzją prawidłową

– w drugiej sytuacji ręka obrońcy nie powiększa jego obrysu ciała i karny dla Pogoni nie powinien zostać podyktowany

Jak sądzę, w drugiej sytuacji sędziowie podejmując decyzję mogli mylnie uznać zarówno, że ręka była poza obrysem ciała, jak również mogli dopatrzyć się ruchu ręki do piłki.

Dodam jeszcze, że rozumiem tych którzy w pierwszej z sytuacji optując za niepodyktowaniem rzutu karnego podnoszą, że piłka nie szła w światło bramki. Niemniej jednak muszą oni wziąć pod uwagę, że sędzia z zajmowanej pozycji widział rękę poza obrysem ciała jednocześnie nie mając świadomości, że piłka nie idzie w światło bramki.

Najważniejsze jest jednak to, że Przepisy Gry tylko w przypadku piłek nieoczekiwanych zezwalają na przeprowadzenie analizy czy kontakt piłki z ręką miał rozmyślny charakter. Co do zasady piłki nieoczekiwane mają miejsce gdy zawodnik walczy z przeciwnikiem o piłkę lub bierze udział w akcji.

UWAGA

W przypadku piłek oczekiwanych zatrzymanie piłki na ręce powiększającej obrys ciała jest niczym innym, jak interwencją bramkarską czy jak kto woli „parabramkarską” a do takich interwencji mają prawo tylko bramkarze w swoim polu karnym. Dlatego też radzę wszystkim zawodnikom, którzy są świadomi, że za chwilę znajdą się na drodze dośrodkowania lub strzału na bramkę aby po prostu dociągnęli ręce do ciała.

3

Zbigniew Przesmycki

Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN. Były sędzia międzynarodowy.


Leave a Reply