No products in the cart.

Blog sędziowski

Rozmowa z Markiem Marcinkowskim – naszym reprezentantem na MŚ żołnierzy

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad Markiem Marcinkowskim – naszym reprezentantem na MŚ żołnierzy !

1) W jaki sposób zakwalifikowales sie do turnieju ?

Kwalifikacje dostałem spośród żołnierzy wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, a przede wszystkim od Szefa Oddziału płk Marka Oleszczuka oraz Starszego Specjalisty ppłk Tomasza Bartkowiaka z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z Oddziału WFiS. Po ostatnich Mistrzostwach Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych Nato w Europie w piłce nożnej zaufali mi na tyle, że powierzyli mi misję w Mistrzostwach Świata w Omanie. Jest to mój debiut w tak wielkiej i prestiżowej imprezie na świecie.

 

2) Jak oceniasz poziom sportowy Mistrzostw?
Poziom sportowy tej imprezy jest bardzo wysoki, ponieważ w wielu reprezentacjach występują zawodnicy na codzień grający w kadrach swoich krajów oraz reprezentujący najwyższy szczebel rozgrywek ligowych w swoim kraju. Chciałbym również dodać, że organizacja Mistrzostw przewyższyła moje wyobrażenie tego turnieju. Transmisje oraz relacje telewizyjne na żywo, codzienne spotkania wszystkich arbitrów i analiza danych meczów, codzienne treningi prowadzone pod okiem specjalisty oraz odnowa biologiczna oddają cały profesjonalizm organizatorów.

 

 
3) Jak odnajdujesz się na tle sędziów z innych krajów?

Prawie wszyscy delegowani tutaj sędziowie posiadają uprawnienia międzynarodowe. Sędziowie jak i sędziowie asystenci m.in z takich krajów jak Iran, Bahrajn, Katar, Gwinea, Oman, Algieria, Korea Północna, Mali, Egipt, Syria i ZEA, reprezentantem międzynarodowym jest sędzia francuski Benoit Millot należący do światowej elity. Nawiązałem bardzo dobry kontakt i koleżeńskie relacje z wieloma arbitrami, którzy są niesamowicie przyjacielscy i pomocni każdego dnia. Jest to niesamowite doświadczenie będąc wśród sędziów międzynarodowych, którzy doceniają moje profesjonalne podejście i zaangażowanie.

 

 
4) Jakie mecze dotychczas sędziowałeś?

Dotychczas prowadziłem zawody fazy grupowej Mali – USA, następnie pełniłem funkcję sędziego technicznego w meczu fazy grupowej Katar – Mali, a dziś pełniłem funkcję sędziego technicznego w półfinale Mistrzostw przy blisko 20 tyś. publiczności pomiędzy drużynami Omanu i Egiptu zakończonym wynikiem w normalnym czasie gry 2:2 a po rzutach z punktu karnego finalistą została drużyna Omanu zwyciężając 4:2

 

 

5) Czy mecze oceniane są przez obserwatorów ? Jeśli tak to czy możesz zdradzić nam swoje noty

Każdy mecz jest obserwowany i analizowany przez dwóch obserwatorów z różnych krajów, która przekazuje swoje sprawozdanie do Komisji sędziowskiej, która następnego dnia przygotowuje klipy z pozytywnymi, negatywnymi oraz kontrowersyjnymi sytuacjami z danego meczu. A to później przekłada się na dalsze obsady w turnieju.

 

6)Czy będziemy Cię obserwować w Finale?

Ogromnym wyróżnieniem jest już dla mnie sam udział w tych mistrzostwach, uważam za sukces obsadzenie mnie w półfinale, a co będzie dalej tego nikt nie wie… Mam świadomość tego, że są tutaj bardziej doświadczeni sędziowie ode mnie. Ze swojej strony na pewno przywiozę ze sobą cenne doświadczenie, które mam nadzieje w przyszłości zaowocuje na krajowych boiskach. Te Mistrzostwa chciałbym zadedykować Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej, a w szczególności Katarzynie i Maciejowi Wierzbowskim, którzy dali mi szansę rozwoju sędziowskiego.
0

Paweł Gądek


Leave a Reply