No products in the cart.

Blog sędziowski

Czy w FUTSALU zmienią się zasady gry?Od dłuższego czasu na różnych forach internetowych - stricte futsalowych - można przeczytać o zmianach jakie rzekomo chce wprowadzić FIFA. Modyfikacje miałyby być wprowadzone na  czterech płaszczyznach.

Zmiany  zawsze przynoszą ze sobą zwolenników jak i przeciwników danej koncepcji i to nie tylko w sporcie. Muszę stwierdzić, że przeczytawszy kilka for i dyskusji internetowych, stwierdzam, że ta wizja ma zdecydowanie więcej przeciwników. Jak określają to internauci - 'zmiany są kontrowersyjne'. Właśnie dlatego postanowiłem krótko je opisać i Wam przedstawić. Przede wszystkim chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Pamiętajmy jednak, że są to nadal pogłoski, a nie konkrety wygłoszone przez FIFA.

Pierwszą i chyba najbardziej budzącą kontrowersje zmianą jest sposób wykonywania wrzutu z autu i rzutu rożnego. Miałyby być one wykonywane ... RĘKAMI. Ciężko mi to sobie wyobrazić, no ale skoro na trawie tak jest, to czemu nie na sali?

Kolejną zmianą jest to, że drużyna może mieć lotnego bramkarza tylko wtedy, gdy przegrywa ona w meczu. Starałem się zrozumieć tę zmianę, jednak nie do końca wiem o co w niej chodzi. Może dlatego, że nie jestem specjalnym fanem futsalu... Oglądając m.in. Mistrzostwa Europy w FUTSALU zauważyłem, że drużyny niejednokrotnie wygrywające, czy remisujące w trakcie meczu, wprowadzały lotnego bramkarza. Zatem świadczy to o tym, że jest to ich taktyka, a nie desperacki akt 'gonienia' wyniku.Zmiana numer trzy przypomina mi dziecięce turnieje, które mam okazję sędziować zimową porą w halach sportowych. Otóż bramkarz może wznawiać grę tylko na własnej połowie. Na dziecięcych turniejach zawsze tak się robi, ponieważ promuje się grę od tyłu, a nie taktyka LiB - 'Laga i Biegnij'. Co to ma do profesjonalnego futsalu? Nie mam zielonego pojęcia...

Ostatnią planowaną zmianą - moim zdaniem najmniej kontrowersyjną - jest procedura wyłonienia zwycięscy meczu. W przypadku, gdy po dogrywce wynik nadal  nie pozwala na wskazanie wygranego pojedynku, zarządza się serie rzutów karnych. Dotychczas była to seria po 3 karne. Na nowe, ma to być po 5.

Nie jest pewne, czy FIFA wprowadzi te zmiany. Może to tylko plotki? Jednak należy pamiętać, że w każdej plotce jest ziarno prawdy, bo po co ktoś miałby sobie wymyślić takie coś? Z drugiej strony, należy pamiętać, że niedawno krążyły plotki na temat planowanych zmian przez FIFA w rozgrywkach na trawie; m.in. o usunięciu spalonego, czy o długości trwania meczu - 60 minut z zatrzymywaniem czasu.1

Łukasz Rogowski


Leave a Reply