No products in the cart.

Blog sędziowski

Czy topowy sędzia z Europy przetransferuje się do Chin?Jak donoszą sportowefakty .pl, turecki dziennik Hurriyet, poinformował, że Cuneyt Cakir otrzymał ofertę transferową. Miałby on sędziować na stałe spotkania w chińskiej Super League. Oferowana kwota jest ponoć "astronomiczna". Nic dziwnego, skoro Chiny płacą miliony piłkarzom, to czemu nie i sędziom.

Cuneyt Cakir to 42-letni Turek. Aktualnie jest uznawany za jednego z najlepszych arbitrów na świecie. W swoim dorobku ma wiele sukcesów. Ostatnio był arbitrem półfinałowego meczu Ligi Mistrzów; Real-Bayern. Sędziuje turecką ekstraklasę od 2001 roku. Znajduje się na listach FIFA od 2006 roku, a w grupie UEFA Elite jest od 8 lat.

Nie ma co ukrywać, że kariera sędziowska Cakira zbliża się już ku końcowi. Wiadomo, że taki chiński kontrakt zapewni mu spokojną pod kątem finansowym emeryturę. Sędziowie już niejednokrotnie wyjeżdżali do innych lig, by zarobić dodatkowe pieniądze. Jednak sędziują oni cały czas swoją rodzimą ligę. Na mecze do innych krajów, typu Arabia Saudyjska wyjeżdżają sporadycznie. Własnie tak robią też polscy sędziowie. Ekwiwalenty oferowane przez m.in. Arabię Saudyjską, czy Chiny są wielkościowo nieporównywalne do stawek panujących w Europie.

Przyjęcie oferty i przeniesienie się do Chin może być jednoznaczne z zakończeniem kariery Cakira w UEFA. Nie będzie on wówczas sędziować meczów w lidze tureckiej, a co za tym idzie, nie będzie sędzią w UEFA, lecz w AFC (Asian Football Confederation).

Jak podaje jeszcze turecki dziennik, Chińczycy chcą ściągnąć jeszcze kilku światowej klasy sędziów do swojego kraju. Mają to być arbitrzy, którzy będą rozjemcami na Mistrzostwach Świata w Rosji. Nazwisk jednak nie podano.0

Łukasz Rogowski


Leave a Reply